SEOWebmasterWordpress

Ücretsiz WordPress CloudFlare CDN Kurulumu ve Ayarları | CDN Rehberi

Sitenizde Ücretsiz WordPress CloudFlare CDN kullanmak ister misiniz?

Cloudflare, piyasadaki en iyi WordPress CDN ve güvenlik duvarı servislerinden biridir. Küçük işletme web siteleri için güçlü güvenlik özellikleri paketi ile birlikte web sitesi hızlandıran ücretsiz CDN sunarlar.

Buradaki zorluk, giriş seviyesi birçok kullanıcının Cloudflare’ı hiç kullanmadıkları, çünkü kurulumunun zor olduğunu düşünüyorlar. Aslında aşağıdaki fotoğrafları izleyerek yaptıklarında çok kolay olduğunu anlayacaklardır.

Bu rehberi, web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olmak için WordPress’teki eksiksiz bir Cloudflare kurulumunda size rehberlik edecektir.

CDN Nedir?

Bir CDN veya İçerik Teslim Ağı, web sitenizin coğrafi konumlarına bağlı olarak. Kullanıcılarınıza daha hızlı bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olan bir dağıtılmış sunucular sistemidir.

Genellikle, bir web barındırma hizmeti, web sitenize gelen ziyaretçileri tek bir konumdan sunar. Yani sitenize giren kişi Arjantin’den giriyorsa CDN otomatik olarak arjantindeki sunurularını devreye sokar.Tüm kullanıcılar, bulundukları yere bakılmaksızın aynı sunucuya erişir.

Neden CDN Kullanmalıyız?

Eğerki çok global bir kategoriye hizmet ediyorsanız, CDN olmazsa olmazınızdır. Siteye giren kişi hangi ülkede olursa olsun, sitenize en hızlı şekilde girmesini sağlar.

CDN, yavaşlık sorununu dünyanın dört bir yanındaki farklı yerlere çoklu kenar sunucuları kurarak çözmektedir. Bu CDN sunucuları, sitenizin orijin / merkezi sunucusundaki statik içeriği önbelleğe alır. İstekte bulunduktan sonra depolar ve kullanıcılara sunar.

neden cdn kullanmalıyız

Bir kullanıcı isteği olduğunda, kullanıcının konumundan en yakın olan CDN sunucusu bu isteği yerine getirecektir. Örneğin, İspanya’da bulunan bir kişi Türkiye’de barındırılan bir web sitesine girmek isterse. İspanya’daki bir CDN sunucusu Türkiye’deki ana sunucuya bağlanmayıp en hızlı ve yakınındaki CDN sunucusuna bağlanıcaktır.

CDN ile tüm kullanıcı istekleri en yakın CDN sunucuları tarafından gerçekleştirilir. Bu, ziyaretçiler ve web sitenizin sunucusu arasındaki fiziksel mesafeyi azaltır. Sonuç olarak, web siteniz coğrafi konumlarından bağımsız olarak tüm kullanıcılar için daha hızlı yüklenir.

Daha hızlı bir web sitesi, aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirir. Ve web sitenize SEO sıralamasında artış sağlar .

Bir CDN kullanmak ayrıca birincil sunucunuzdaki yükü azaltır ve trafik yükselmeleri sırasında çarpılmasını önler.

CloudFlare CDN Nedir?

Cloudflare CDN Nedir?

Cloudflare, internette bulunan en popüler ücretsiz CDN sağlayıcısıdır. Statik içeriği otomatik olarak önbelleğe alan ve hızlı bir şekilde dinamik içerik sunan, geniş bir küresel dağıtım sunucusu ağıdır.

Bir CDN servisinin üzerinde, Cloudflare ayrıca bulut tabanlı bir web sitesi güvenlik duvarı ve dağıtılmış bir proxy sunucusudur. Web sitenize gelen tüm trafiği izler ve sunucunuza ulaşmadan önce bile şüpheli trafiği engeller.

Küçük işletme web siteleri ve bloglar için uygun ücretsiz bir temel plan sunarlar. Ayrıca ayda 20 dolardan başlayan ücretli planlar da sunuyorlar. Ama benim tavsiyem ücretsiz planda yeteri kadar işinizi görecektir.

Cloudflare, ücretsiz CDN arayan küçük işletmeler için mükemmel bir seçimdir. Ancak, tüm Cloudflare özelliklerini tam olarak kullanmak istiyorsanız, o zaman ayda 200 ABD Doları tutarında olan iş planına ihtiyacınız olacak.

WordPress CDN Kurulumu

CloudPlare’u bir WordPress sitesinde ayarlamak oldukça kolaydır. CloudFlare manuel ekleme ile hızlıca sitenize CloudFlare kurulumu yapacağız.

İlk önce CloudFlare linkine tıklayıp web sitesine girip ve ‘Kaydol’ düğmesini tıklamanız gerekir. (Sitede Türkçe dil seçeneği yoktur)

wordpress cdn kurulumu

Bir sonraki sayfada, bir Cloudflare hesabı oluşturmak için e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekicek. Gerekli bilgileri girin ve ardından ‘Create Account‘ düğmesini tıklayın.

wordpress cloudflare kurulumu

Bu aşamada web sitenizi www. kullanmadan girmeniz gerekmektedir, örnek görselde vardır.

wordpress cdn kurulumu

Bir sonraki ekranda bir plan seçmeniz istenecek. Ben ücretsiz seçip devam ediyorum, siz eğer ücretli bir paket almak istiyorsanız seçebilirsiniz.

wordpress cdn kurulumu

Daha sonra sol üstteki cloudflare logosuna tıklayıp anasayfaya gelin. Anasayfada site isminizin olduğu kısma tıklayın ve karşınıza Overview kısmı açılacaktır.

Kırmızı ile gösterilen ns sunucularınızı, mavi ile gösterilen ns sunucuları ile değiştirmeniz gerekicek. Bunları yapmanız için domainizin kayıtlı olduğu firmanın sitesine giriş yaparak yapabilirsiniz.

Ben domainimi isim tescilden aldığım için isim tescil üzerinden ns’lerimi yönlendireceğim. Domain alımı için isim tescilden domain nasıl alınır isimli makalemi okuyabilirsiniz.

wordpress cdn kurulumu

NOT: DNS’lerin tamamen yönlenmesine kadar siteye başkaları giremeyebilir.

wordpress cdn kurulumu

Domain yönetim panelimizden cloudflare tarafından verilen dnsleri yönlendirdikten hemen sonra. Tekrardan cloudflare panelimize geliyoruz ve resimde ok ile gösterilen Re-check now butonuna tıklıyoruz.

wordpress cdn kurulumu

Daha sonrasında butona tıkladıktan sonra bir bilgilendirme gelicek. Ortalama 1 – 2 saat sürecektir diye, bu bilgilendirmeye aldırmayın.

Ana sayfaya gelerek domaininizin altında onay tikini görüceksinizdir. Daha sonrasında tıkladıktan sonra onaylandığının bilgisini göreceksinizdir.

wordpress cdn kurulumu

Artık Cloudflare ayarlarınızı bu gösterge panosundan özelleştirebilirsiniz. Bir sonraki bölümde size en kritik ayarları göstereceğiz.

Not : Yukarıdaki ekran görüntüleri isim tescil kontrol panelini gösterir. Farklı bir barındırma sağlayıcısı kullanıyorsanız, ad sunucusu ayarlarınız farklı görünebilir.

CloudFlare Ayarları

Temel Cloudflare kurulumunuz tamamlandı, ancak WordPress sitenizi güvende tutmak için yapılandırmanız gereken birkaç temel ayar vardır.

WordPress’e Özel Sayfa Kurallarını Yapılandırma

Page Rules kısmını ayarlayarak, Cloudflare’un sitenizdeki belirli sayfalarda nasıl çalıştığını özelleştirebilirsiniz. Özellikle giriş sayfası, wp-admin alanı, vb. Kritik sayfaların korunmasında faydalıdır.

Cloudflare ücretsiz hesabı, üç sayfa kuralı oluşturmanıza olanak sağlar. Daha fazla sayfa kuralı eklemek istiyorsanız, beş ek kural için ayda 5 Dolar ödemeniz gerekir.

Öncelikle, üst kısımdaki Page Rules seçeneğine tıklamanız ve ardından Create Page Rule butonuna tıklamanız gerekir.

wordpress cloudflare kurulumu

Mavi ok ile gösterilen kısma kendi sitenizin admin panel linkini ekleyeceksiniz. Yukarıda sayfa url kısmını kopyalayıp eklemenizi tavsiye ederim.

Daha sornasında kırmızı ok ile gösterilen kısma tıklayın ve ek ayarlar ekleyin. (Ek ayarlar bir sonraki resimdedir)

wordpress cloudflare kurulumu

Ek ayarlar kısmını aşağıdaki görsel ile birebir aynı yapmanız gerekemektedir. Eksiksiz yaparsanız problem çıkmadan ilerleyebilirsiniz.

Daha sonrasında mavi ok ile gösterilen butona tıklayıp devam edelim.

wordpress cloudflare kurulumu

Daha sornasında page rules sisteminin sorunsuz onaylandığını göreceksinizdir. Bundan sonraki işlem için bir sonraki maddeye geçmemiz gerekecek.

wordpress cloudflare kurulumu

SSL Sertifika Ayarları

Üst mavi menülerden SSL/TLS butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelicektir. Flexible olan kısmı Full olarak değiştirin ve başka yapmanız gereken bir şey yok.

Gerisi cloudflare’nin ssl yönlendirme süresindedir. Onaylandığı zaman url arama kısmında kapalı bir kilit göreceksinizdir. Eğer açık bir kilit görüyorsanız daha yönlenmemiş demektedir.

wordpress cloudflare ssl ayarları

Tüm cloudflare ve cdn işlemleri bu kadardır.

Umarız bu makale, Ücretsiz WordPress CloudFlare CDN Kurulumu ve Ayarları nasıl kurulması ve yapılmasını gerektiğini öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Bana destek olmak için bu makaleyi sosyal medya hesaplarından paylaşabilir ve makaleye yorum atabilirsin.

Ercan Kızılkoca

Merhabalar,Ben Ercan Kızılkoca. Genel blog web sitem içerisinde sizler için faydalı içerikler paylaşıp. Sizlere bildiğim konular hakkında bilgiler aktarmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu